The Critics’ Circle Announces National Dance Awards Shortlist; Bonus: Videos Of Best Independent Company Nominees

Ballet Black: En Pointe

(London) – In the year of the Awards’ 20th Anniversary, the Dance Section of the Critics’ Circle is pleased to announce the shortlisted nominations for the National Dance Awards (#NDA20), covering performances in the UK between 1 September 2018 and 31 August 2019.

The shortlisted nominees are taken from nominations made by the members of the Dance section of the Critics’ Circle, over 30 of whom participated in the judging process this year.

The winners will be announced at a lunchtime ceremony to be held in Central London on Wednesday 19th February 2020.

The event will also play host to the De Valois Award for Outstanding Achievement for which there are no prior nominations.

Varla | Canvas Presents James Cousins Company

In total there were 418 companies, choreographers, performers and other creative artists nominated (up from 396 in 2018) from which the shortlisted nominees are:

DANCING TIMES AWARD FOR BEST MALE DANCER

Alexander Campbell (The Royal Ballet)

Jeffrey Cirio (English National Ballet)

Israel Galván (Compañia Israel Galván)

Vadim Muntagirov (The Royal Ballet)

Marcelino Sambé (The Royal Ballet)

National Dance Company Wales presents Rygbi

BEST FEMALE DANCER

Sara Baras (Ballet Flamenco Sara Baras/Flamenco Festival)

Francesca Hayward (The Royal Ballet)

Katja Khaniukova (English National Ballet)

Laura Morera (The Royal Ballet)

Marianela Nuñez (The Royal Ballet)

Shobana Jeyasingh Dance: Fluid Boundaries – London Festival of Architecture

STEF STEFANOU AWARD FOR OUTSTANDING COMPANY

Mark Morris Dance Group

Northern Ballet

The Royal Ballet

San Francisco Ballet

Scottish Ballet

Yorke Dance Project – Communion

BEST INDEPENDENT COMPANY

Ballet Black

James Cousins Company

National Dance Company Wales

Shobana Jeyasingh Dance

Yorke Dance Project

BEST CLASSICAL CHOREOGRAPHY

Patricia Guerrero for Catedral (Flamenco Festival)

Cathy Marston for Victoria (Northern Ballet)

Helen Pickett for The Crucible (Scottish Ballet)

Stina Quagebeur for Nora (English National Ballet)

Alexei Ratmansky for Shostakovich Trilogy (San Francisco Ballet)

BEST MODERN CHOREOGRAPHY

Matthew Bourne for Romeo + Juliet (New Adventures)

William Forsythe for A Quiet Evening of Dance (William Forsythe/Sadler’s Wells)

Shobana Jeyasingh for Contagion (Shobana Jeyasingh Dance)

Arthur Pita for The Mother (Alexandra Markvo/Bird & Carrot)

Pam Tanowitz for Four Quartets (Pam Tanowitz Dance)

EMERGING ARTIST AWARD

Jemima Brown (Dancer, Tom Dale Company & James Cousins Company)

Salomé Pressac (Dancer, Rambert)

Mthuthuzeli November (Choreographer, Ballet Black)

Stina Quagebeur (Choreographer, English National Ballet)

Joseph Sissens (First Artist, The Royal Ballet)

OUTSTANDING FEMALE MODERN PERFORMANCE

Avatâra Ayuso in No Woman’s Land (AVA Dance Company)

Cordelia Braithwaite as Juliet in Romeo + Juliet (New Adventures)

Jemima Brown in Epilogues (James Cousins Company)

Natalia Osipova in the title role as The Mother (Alexandra Markvo/Bird & Carrot)

Solène Weinachter as Juliet in Juliet & Romeo (Lost Dog)

OUTSTANDING MALE MODERN PERFORMANCE

Mathew Ball as the Swan/Stranger in Matthew Bourne’s Swan Lake (New Adventures)

Jonathan Goddard in The Mother (Alexandra Markvo/Bird & Carrot)

Liam Mower as the Prince in Matthew Bourne’s Swan Lake (New Adventures)

Joseph Sissens in Night of 100 Solos (Merce Cunningham Trust/The Barbican)

Saburo Teshigawara in The Idiot (Saburo Teshigawara/ The Print Room at the Coronet)

OUTSTANDING FEMALE CLASSICAL PERFORMANCE

Sara Baras in Sombras (Ballet Flamenco Sara Baras/ Flamenco Festival)

Francesca Hayward as Julietin Romeo and Juliet (The Royal Ballet)

Katja Khaniukova as Frida in Broken Wings (English National Ballet)

Pippa Moore as Princess Beatricein Victoria (Northern Ballet)

Anna Rose O’Sullivan as Juliet in Romeo and Juliet (The Royal Ballet)

OUTSTANDING MALE CLASSICAL PERFORMANCE

Gary Avis as Kulyginin Winter Dreams (The Royal Ballet)

Cesar Corrales as Romeo in Romeo and Juliet (The Royal Ballet)

Nehemiah Kish as the Husbandin The Concert (The Royal Ballet)

Marcelino Sambé as the Blue Boy in Les Patineurs (The Royal Ballet)

Nicholas Shoesmith as John Proctor in The Crucible (Scottish Ballet)

OUTSTANDING CREATIVE CONTRIBUTION

Koen Kessels (Conductor; Music Director, The Royal Ballet and Birmingham Royal Ballet)

Nadine Meisner (Author, Marius Petipa: The Emperor’s Ballet Master)

Dimitris Papaioannou (Designer, The Great Tamer)

Peter Salem (Composer, The Crucible)

Gavin Sutherland (Conductor/ Music Director, English National Ballet)

About The National Dance Awards

The National Dance Awards have been organised by the Dance Section of the Critics’ Circle in each year of this Millennium to celebrate the vigour and variety of Britain’s thriving dance culture. They are presented by the Dance Section of the Critics’ Circle, which brings together over 60 dance writers and critics. They are the only awards given by the body of professional dance critics in the UK.

In announcing the awards, the chairman of the Dance Section, Graham Watts OBE, said:

“Once again, the short-listed represent the remarkable diversity of dance in the United Kingdom with considerably more than half of the UK-based nominees originally coming from overseas. It is also pleasing that eleven of the short-listed nominees were from visiting companies, more than double last year, including four from the world of flamenco, three from the USA and Saburo Teshigawara from Japan.”.

The Royal Ballet tops the list with a record number of fifteen nominations (plus another three for Royal Ballet dancers appearing in other productions). English National Ballet has six nominations; Scottish Ballet and New Adventures have four each; the Flamenco Festival, Alexandra Markvo/Bird & Carrot, James Cousins Company and Northern Ballet have three apiece

Arthur Pita’s The Mother for Alexandra Markvo/Bird & Carrot and Helen Pickett’s The Crucible for Scottish Ballet are the most successful productions with three nominations each. Dance theatre based on Shakespeare’s Romeo and Juliet received a total of six short-listed nominations, from three separate productions, spread across several categories. Four separate interpreters of Juliet have been nominated, including Solène Weinachter, nominated for the second successive year for her performances in Lost Dog’s Juliet & Romeo; and two dancers from The Royal Ballet (Francesca Hayward and Anna Rose O’Sullivan) competing for the same award for their respective performances in Kenneth MacMillan’s ballet.

The Awards Committee wishes to express grateful thanks to our sponsors, without whom the event would not be possible; to the body of dance critics across the UK for giving their time to ensure the best possible list of nominees; and, above all, the companies, choreographers and performers for providing such a rich variety of choice.

Notes:

To qualify for the #NDA20 performances will have been given in the UK between 1st September 2018 and 31st August 2019;
The Committee for the NDA in 2019 is: Zoe Anderson, Debra Craine (Deputy Chair), Sarah Crompton, Gerald Dowler, Rachel Elderkin, Maggie Foyer, Jonathan Gray, Lynette Halewood, Donald Hutera, Josephine Leask, Bruce Marriott, Neil Norman, Graham Watts (Chair), Deborah Weiss and Lyndsey Winship.

Press Release Via: The Critics’ Circle

DanceLand

The DanceLand account is used for press releases, guest posts and other material not written by staff members.